Plastikowe czy metalowe części? Dlaczego modele RC mogą dużo wytrzymać?

Sterowanie samochodem RC to bułka z masłem. Auto jedzie płynnie, bez najmniejszych oporów pokonuje zakręty, jesteśmy zachwyceni, że model bez najmniejszego uszczerbku służy nam latami…

Czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy? W praktyce niekoniecznie i to nie dlatego, że kiepscy z nas piloci, tylko dlatego, że samochodami zdalnie sterowanymi jeździmy dla przyjemności. O ile ostrożnie i rozsądnie jeździmy po ulicach w rzeczywistości jako kierowcy, o tyle samochody RC stanowią dla nas swoistego rodzaju odskocznię od rzeczywistości. Częściej jesteśmy skłonni dodać gazu i jeździć w sposób, który – delikatnie rzecz ujmując – w prawdziwym ruchu ulicznym nie byłby wskazany – za to dostarczy nam nie lata zabawy, przyjemności i wrażeń.

szybka jazda samochodem zdalnie sterowanym drift

Sterując odważnie i z polotem musimy wziąć pod uwagę, że nasze zdalnie sterowane auto będzie uderzało w przeszkody, zaliczy przewrotki i dachowanie. Model powinien być zatem zbudowany z wysoce odpornych materiałów.

Pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy to z pewnością twarde metale. W końcu przy zderzeniu z przeszkodą mocny metal wyjdzie bez szwanku. Być może, ale brakuje mu jednej zasadniczo ważnej cechy – elastyczności.

Który materiał sprawdzi się przy zderzeniu – plastik, czy metal?

Co może się stać jeśli podczas szybkiej jazdy trafimy na przeszkodę? Metal może okazać się niezniszczalny, lub po prostu skruszy się. Co się stanie jeśli Przyjmiemy ten sam scenariusz w przypadku plastikowych elementów zewnętrznych auta? Dzięki swojej elastyczności plastik zapewne ulegnie chwilowemu wygięciu, żeby po chwili powrócić do stanu poprzedniego i auto wychodzi cało z takiego incydentu. Dlatego właśnie wiele modeli często słusznie zbudowanych jest z plastikowych elementów.

rc samochód wypadek

Plastik plastikowi nierówny…

Plastik może nam się kojarzyć z wiotkim materiałem, który łatwo połamać. Pewnie tak jest w przypadku cienkiego rodzaju tworzywa wątpliwego stopu. Dzisiejsi producenci natomiast wiedzą, że aby plastik wiele wytrzymał, musi być stopem solidnych związków chemicznych.

Dodatkową ogromną korzyścią płynącą z zastosowania plastikowych elementów konstrukcyjnych jest oczywiście wpływ na wagę modelu. Plastik jako lekkie tworzywo zdaje egzamin. Lżejsze auto, szybciej pojedzie przy mniejszym zużyciu energii. Oszczędzamy więc baterie lub paliwo.

Do jakich części sprawdzi się metal a do jakich plastik?

Metal, hybryda, nylon czy tworzywo węglowe – takie materiały świetnie spełnią swoja rolę w przypadku drobnych części typu, śrubki, wałki, koła zębate w przekładni. Plastik świetnie spełnia swoją funkcję jako materiał zewnętrznych elementów konstrukcyjnych.

części metalowe i plastikowe w samochodach RC

Teraz już nikogo nie zdziwi, że auta RC biorące udział w wyścigu po zaliczeniu dachowania stawiane są na koła przez ekipę techniczną i jakby nigdy nic jadą dalej…

Ten wpis został opublikowany w kategorii budowa samochodu zdalnie sterowanego, Modele RC Drift, On-Road, Samochody RC i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.