Czysty filtr powietrza i filtr paliwa – czyli jak utrzymać sprawny silnik spalinowy w naszym modelu RC przez długie lata.

Samochód RC dla każdego modelarza jest pępkiem świata. Wiele robimy, żeby przez długie lata cieszyć się w pełni sprawnym autem. Efektowny wygląd modelu jest dla nas bardzo ważny. Ale czy równie ważny jest stan techniczny? Każdy miłośnik samochodów zdalnie sterowanych z pewnością odpowie twierdząco. Czy każdy natomiast wie jak istotna jest właściwa konserwacja pojazdu po każdej jeździe?

silnik nitro brudny filtr powietrza
Dziś zwrócę uwagę na dwa niezwykle ważne filtry, których właściwa konserwacja sprawia, że jazda nawet w ekstremalnych warunkach drogowych i pogodowych nie wpłynie negatywnie na nasz model. Możesz więc bez obaw szarżować w terenie – są jednak sprawy, których musisz dopilnować, aby czas beztroskiej zabawy i żywotność modelu trwały jak najdłużej.

konserwacja silnika nitro w samochodzie RC

Filtr powietrza należy sprawdzać po każdej jeździe. Jeśli jeździsz po suchej i gładkiej nawierzchni a warunki pogodowe są bardzo łaskawe – jedyne co może osiąść na filtrze to kurz i pył. Jeśli natomiast wybierasz się na przejażdżkę w wymagających warunkach – musisz liczyć się na do filtra może dostać się nawet woda i błoto. Do ekstremalnych warunków najlepiej jest mieć dobrze zabezpieczoną elektronikę a w przypadku jazdy w warunkach mokrych warto zaopatrzyć się w specjalna osłonę na filtr powietrza. Na rynku można dostać również filtry dostosowane do jazdy w deszczu.

filtr powietrza do samochodu zdalnie sterowanegoJeśli jesteśmy posiadaczami standardowych filtrów, to powinniśmy go dobrze naoliwić specjalnym olejem do tego przeznaczonym. Zaznaczę, że mokre warunki wymagają porządnego naoliwienia nie tylko wewnętrznej gąbki filtra, ale również zewnętrznej. Przy suchych warunkach drogowych wystarczy naoliwić jedynie wewnętrzną gąbkę filtra powietrza.

Dlaczego regularna konserwacja filtra powietrza w samochodach RC jest tak istotna? Ponieważ jakakolwiek ilość wilgoci czy brudu, która przedostanie się do silnika negatywnie wpływa na jego pracę zmniejszając przy tym osiągi, a nawet może doprowadzić do trwałych uszkodzeń.

jak zamontować filtr paliwa samochód RC
Ta sama zasada dotyczy filtru paliwa – jakakolwiek ilość brudu i niepożądanej cieczy niesie ze sobą równie negatywne skutki. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas tankowania, żeby przebiegało ono w warunkach wolnych od zanieczyszczeń i bynajmniej nie tankować nawet przy najmniejszej mżawce.

Czyszczenie auta RC po wyprawie również musi odbywać się z głową. Mocno pochlapany błotem samochód zdalnie sterowany oczywiście najwygodniej umyć pod prysznicem, ale trzeba pamiętać o zabezpieczeniu miejsca, w którym znajduje się filtr powietrza i oczywiście wszelkich elementów elektronicznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii budowa samochodu zdalnie sterowanego, jazda w terenie, model RC, Modele RC, samochód RC, Samochody RC, Samochody zdalnie sterowane, Silnik, zdalnie sterowane i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.