Trudne warunki do jazdy dla samochodów zdalnie sterowanych, czyli jak wiele zniesie model RC.

Dla wielu modelarzy samochody zdalnie sterowane kojarzą się z odważną jazdą w ekstremalnych warunkach. Wiadomo, że każdy lubi nieograniczone szaleństwo dwuśladów, tym bardziej, że dzisiejsze auta pozwalają na duże osiągi i nawet z najbardziej hardcorowych wypadków potrafią wyjść cało. A jak od strony technicznej wygląda stan auta po takim rajdzie w mocno off-roadowych warunkach?

Najważniejszym warunkiem, jaki powinien zostać spełniony do ekstremalnych wyzwań jest wodoodporny moduł chroniący całą elektronikę modelu. A jeśli wspominam o elektronice, to mam na myśli oczywiście silnik elektroniczny wraz z serwami oraz odbiornikiem. Auta, które nie zostały wyposażone w wodoodporny moduł, poradzą sobie np. w drobnym deszczyku, ale już jazda po kałużach może się dla naszego modelu źle skończyć. Samochody RC z silnikiem szczotkowych a także spaliniaki nie poniosą konsekwencji w kontakcie z wodą.

jazda po wodzie błocie samochodem RC

Specjalny moduł wodoodporny chroni elementy elektroniczne przed dostaniem się wody oraz wszelkich zanieczyszczeń. Dlatego producenci, którzy wyposażyli swoje auta RC w opcję wodoodporności rekomendują jazdę po wodzie, śniegu, błocie. Wszystko fajnie i faktycznie woda nie dotrze do elektroniki, natomiast jak długo będziemy mogli cieszyć się sprawnością tak mocno eksploatowanego samochodu zdalnie sterowanego?

Jest to bardzo dobre pytanie, bo i ile z pewnością nie zalejemy sobie silnika, to już wszelkie śrubki a nawet dyferencjały są narażone na korozję. Wyjściem z tej sytuacji jest oczywiście każdorazowa konserwacja, czyli oczyszczenie, wysuszenie i przesmarowanie tam gdzie trzeba. Zabieg ten uchroni nasz model przedwczesnym zużyciem, ale musimy go skrzętnie wykonać dosłownie po każdej ekstremalnej trasie.

czyszczenie części po jeździe off-road

Wiemy już jak mają się mokre warunki do stanu naszego auta RC. Jak jest natomiast w przypadku piasku bądź kurzu ulicznego? Okazuje się, że tego typu warunki nie stanowią dla modelu najmniejszego problemu i nie mają wpływu na jego zużywanie się. Dlatego szaleństwo na pustyni, na plaży czy w piaskownicy? Pewnie i to bez ograniczeń i bez obaw o stan techniczny naszej maszyny.

jazda po piachu kurzu samochodem zdalnie sterowanym

Jeśli o zabrudzeniach już była mowa, to jeszcze parę słów o sposobie czyszczenia. Czy mokra ścierka jest najlepszym rozwiązaniem. Oj raczej nie, a przynajmniej są lepsze sposoby. Jakie? chociażby sprężone powietrze, z którego możemy skorzystać na stacji benzynowej przy okazji dopompujemy sobie koła. A jeśli bardzo często wybieramy się naszym autem RC na off-roadowe podboje, warto rozważyć zakup sprężarki, bo jak się okazuje w przypadku wielu zastosowań świetnie spełnia swoją funkcję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii jazda w terenie, model RC, Modele RC, Off-Road, samochód RC, Samochody RC, Samochody RC off road, Samochody zdalnie sterowane, Silnik, silnik elektryczny, zdalnie sterowane i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.