Wszędołazy, czyli modele RC typu Crawler.

Samochody zdalnie sterowane przeważnie kojarzą się szybką jazdą na wyścigach szosowych lub agresywnym pokonywaniem terenów Off-Road. Miłośnicy samochodów RC uwielbiają szaleć swoimi autkami po szutrach, skakać przez hopki, brawurowo omijać szykany i wchodzić w ostre zakręty na asfaltowych torach. Takie manewry wszyscy dobrze znamy. A czy słyszeliście o wspinaczce autem RC typu Crawler?

Crawling – bo o tej dziedzinie RC dziś będzie – to wspinaczkowa forma jazdy specjalnym modelem samochodu. Auta, jakimi można uprawiać Crawling nazywają się stosownie: autami typu Crawler. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa “crawl” – wleźć, pełzać, raczkować, czołgać się. I dokładnie ta tym polega ta dyscyplina RC – na powolnym włażeniu.

modele RC typu crawler

W jakim terenie poruszają się modele RC typu Crawler? Przede wszystkim skałki, uskoki, doły, urwiska, jeziorka – czyli wszędzie tam, gdzie teren jest niesamowicie wymagający i standardowe auto, nawet terenowe nie poradziłoby sobie.

Kolejną cechą Crawlingu jest wolne tępo jazdy. Wiadomo przecież, że tak trudnego terenu nie można pokonać szybką jazdą – po pierwsze jest to niemożliwe, a po drugie – auto mogłoby nie wyjść cało, gdybyśmy podjęli taką próbę.

samochody zdalnie sterowane typu Crawler

Wiadomo, że wystarczy zabrać nasz model RC w teren ukształtowany przez naturę, ale nie zawsze jest pogoda, lub też odpowiednio ukształtowany teren znajduje się zbyt daleko. W takich wypadkach na pomoc przychodzą miejsca specjalnie przygotowane na jazdę typu Crawling. Organizatorzy takich miejsc potrafią bardzo realnie odwzorować ukształtowanie terenu naturalnego, tak jak na poniższym filmie:

Samochody RC typu Crawler zazwyczaj posiadają budowę doskonale dostosowaną do ekstremalnych warunków. Duże koła z oponami o mocno agresywnym bieżniku – pozwalają uzyskać maksymalną przyczepność – a wręcz chwytność, dzięki opon wykonanych z miękkiego tworzywa. Skrętne osie pozwalają na przejazd po bardzo nierównym terenie, gdzie jedno koło na tej samej osi musi wejść znacznie wyżej niż drugie. W końcu wysoka rama, dzięki której auto poradzi wjedzie nawet na wysokie skały.

Dla modeli samochodów RC typu Crawler nie ma rzeczy niemożliwych, przekonaj się sam:

Ten wpis został opublikowany w kategorii budowa samochodu zdalnie sterowanego, Crawler, model RC, Off-Road, Samochody RC, Samochody RC typu Crawler i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.