Silnik spalinowy w modelach RC

Wśród modelarzy istnieje wyraźny podział na miłośników aut z silnikiem elektrycznym oraz silnikiem spalinowym. Ten pierwszy rodzaj silnika jest z pewnością bardziej praktyczny, łatwy w użytkowaniu i jedyne o co musimy się troszczyć, to stan naładowania akumulatora. Nie musimy posiadać umiejętności mechanicznych, bo zwyczajnie przy silniku raczej nie musimy nic robić.

Silnik spalinowy natomiast wymaga od nas więcej pracy oraz dbania o jego konserwację zupełnie tak jak w realnym samochodzie. Miłośnicy samochodów z silnikami nitro zgodnie jednak twierdzą, że cała praca warta jest zachodu, ponieważ takie autka rozwijają większe prędkości i są zdolne do lepszych osiągów. Poza tym można powiedzieć, że są tak naprawdę pomniejszonymi wersjami prawdziwych samochodów.

dobre smarowanie silnika samochód rc

Samochody napędzane silnikiem spalinowym prowadzi się niezwykle efektownie i widowiskowo i to niezależnie od tego, czy nasz model jest przeznaczony do jazdy w terenie (Off-Road), czy też do jazdy po równej powierzchni np. asfaltowej (On-Road).

silnik spalinowy nitro rc

Możesz cieszyć się jazdą modelem spalinowym RTR, czyli założonym u producenta, bądź pokusić się o samodzielne złożenie modelu a nawet samodzielnie złożenie silnika. O ten drugi sposób mogą pokusić się modelarze z dużym doświadczeniem i tacy, którzy zwyczajnie znają się na rzeczy. Jeśli zatem nie wiesz, jak zbudowany jest silnik bądź też nie masz w swoim otoczeniu znawców motoryzacji, lepiej wybrać sposób pierwszy, czyli gotowca.

silnik spalinowy nitro

Czym zalewa się bak w samochodzie z silnikiem spalinowym? Modele zazwyczaj jeżdżą na specjalnym paliwie modelarskim. Silnik modeli RC musi wykonać nie lada pracę, dlatego owe paliwo stanowi mieszankę olei naturalnych lub syntetycznych z nitro metanem. Stężenie nitro metanu może wynosić nawet 35%. Wysokie stężenie nitro metanu sprawia, że silnik jest mocniejszy, co gwarantuje znacznie lepsze osiągi. Natomiast zbyt duże stężenie niekorzystnie wpływa na trwałość silnika, skracając przy tym jego żywotność.

samochód zdalnie sterowany spalinowy

Czy warto zalewać paliwo dużą zawartością nitro?

Jeśli jesteś zapaleńcem biorącym udział w zawodach i zależy Ci na dużych osiągach – zdecydowanie warto. Jeśli natomiast jeździsz modelem RC we własnym zakresie – nie warto. Wówczas powinieneś skupić się na wysokiej jakości paliwa. Takie podejście pozwoli utrzymać w świetnym stanie. Twój silnik przez długi czas, będzie doskonale wyregulowany, z dobrym smarowaniem oraz przy utrzymaniu stałej temperatury pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Off-Road, On-Road, Samochody RC, Samoloty RC, Silnik, silnik elektryczny, silnik spalinowy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.